Jak wymienić owijkę w rakiecie tenisowej?
Jak wymienić owijkę w rakiecie tenisowej?

W tenisie ważną rolę odgrywają szczegóły. Istotną kwestią jest zadbanie o odpowiednią, czystą owijkę. Owijki dzielimy na dwa rodzaje: bazowe (basic grip) i wierzchnie (overgrip). Owijki bazowe jak sama nazwa wskazuje stanowią bazę dla owijki wierzchniej i są pierwszą warstwą na rączce rakiety tenisowej. Każda nowa rakieta tenisowa ma już na rączce założoną owijkę bazową. Owijki bazowe różnią się między sobą grubością od 1,5 mm do 2,5 mm. Im cieńsza owijka bazowa tym kąty rączki rakiety są bardziej wyczuwalne. Grubsza owijka to większy komfort uchwytu dla osób które maja predyspozycje do odcisków na palcach. Owijki bazowe wykonane są z tworzyw sztucznych bądź ze skóry naturalnej. Posiadają właściwość absorbcji potu, którą producenci wyrażają w procentach, im wyższy procent tym więcej wilgoci zaabsorbuje owijka.

Dlaczego owijka wierzchnia jest istotna?

Istotna jest ochrona owijki bazowej poprzez nałożenie na nią owijki wierzchniej. Owijki wierzchnie od bazowych odróżnia przede wszystkim widoczna na pierwszy rzut oka grubość wahająca się od około 0,4mm do 0,7mm. Są one dużo cieńsze od owijek bazowych i posiadają różne właściwości w zależności od preferencji gracza. Najczęściej wymienianymi parametrami są absorbcja wilgoci jeśli graczowi pocą się dłonie, lepkość dla lepszego chwytu rączki rakiety i czucia oraz suchość. Oczywiście, owijka wierzchnia pełni również drugorzędną, ale ważną funkcję estetyczną. Owijki wierzchnie występują w wielu kolorach a także możemy znaleźć edycje w ciekawe wzory, które dodadzą rakiecie tenisowej charakteru i ciekawego designu.

Owijki wierzchnie mają bezpośrednią styczność z dłonią przez co pełnią funkcje higieniczne. Zużywają się w czasie gry na korcie. Moment wymiany owijki wierzchniej w rakiecie tenisowej jest kwestią indywidualną każdego zawodnika, ale w sytuacji gdy owijka straci swoje właściwości, bądź gdy widać wyraźne ślady zabrudzeń lub zaczyna się ścierać należy wymienić owijkę wierzchnią. Jest to istotne ze względu na kwestie higieniczne, komfortu – chwyt nie jest już tak dobry oraz ochrony owijki bazowej. Wiąże się to również z poniesieniem około 2-3 razy mniejszych kosztów niż przy wymianie owijki bazowej.

Wymiana owijki zarówno bazowej jak i wierzchniej w rakiecie tenisowej przebiega podobnie. Pierwszym korkiem będzie usunięcie owijki przez zdjęcie taśmy zabezpieczającej na górze rączki oraz zdjęcie przez odwinięcie zużytej owijki z rączki. Następnie rozwijamy nową owijkę i zdejmujemy z jej całej długości folię ochronną. Rakietę trzymamy głową rakiety skierowaną w dół. Zakładanie owijki zaczynamy od odklejenia na jej ściętym końcu fragmentu papierka zabezpieczającego. Przyklejamy ścięty koniec owijki klejącą stroną prostopadle do stopki rakiety i jak najbliżej. Ten ścięty koniec wyznacza nam również linię skrętu owijki. Okręcamy owijkę na rączkę rakiety obracając rakietę w dłoni jednocześnie naciągając owijkę żeby idealnie przylegała do powierzchni rączki unikamy tworzenia się zagięć. Często owiniemy całą rączkę i zostaje nam fragment owijki, który możemy nawinąć u szczytu rączki kilka razy, ale może spowodować niepotrzebne zgrubienie dlatego najlepszym sposobem jest obcięcie nadmiaru owijki nożycami. Dla zachowania estetyki warto zrobić to pod kątem żeby powstał wąski koniec taki jakim zaczynaliśmy przy stopce rakiety wtedy ładnie schowamy go pod taśmę mocującą zakończenie owijki. Taśma jest zawsze w opakowaniu z owijką, najczęściej ma logotyp producenta i oplata złożoną owijkę. Należy usunąć z taśmy papier zabezpieczający i przykleić go tak żeby objął pół na pół owijkę i ramę rakiety u szczytu rączki. Dzięki temu owijka będzie przytwierdzona do rakiety i nie obsunie się w trakcie gry.

Jaką owijkę wybrać?

W sklepie Amazing.pl dostępny jest szeroki wybór owijek zarówno bazowych jak i wierzchnich. Marka Technifibre oferuje owijki Ultra Slim o grubości 0,4 mm, ale też najgrubsze dostępne na rynku 0,7mm. Wilson posiada bardzo szeroką gamę owijek bazowych i wierzchnich. Wyróżniającą się propozycją są owijki Wilson Camo – posiadające przyciągający uwagę print. Występują w trzech wersjach kolorystycznych – brązowe, niebieskie, szare. Najbardziej popularne owijki Head Extreme Soft to połączenie nietuzinkowe. Charakteryzują się dużą lepkością i komfortem użytkowania. W te właściwości zostały również wyposażone owijki Head Extreme Track jednak ogromnym wyróżnikiem są żłobienia – trakcje, które gwarantują pewność chwytu. W sklepie Amazing każdy zawodnik znajdzie owijkę spełniającą jego oczekiwania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl