Rodzaje naciągów

Niestety nie ma złotej zasady, który naciąg będzie właściwy dla danego gracza. Zależy to od wielu czynników, takich jak styl gry, umiejętności, budżet, typu rakiety. Niemniej warto wiedzieć jakie typy naciągów występują i jakie mają właściwości. Naciągi mają też różną grubość, najpopularniejsze są pomiędzy 1,20 – 1,30 mm. Upraszczając im cieńszy naciąg tym większa kontrola oraz czucie, ale mniejsza żywotność.

NACIĄG NATURALNY

Główną zaletą tego naciągu jest nieporównywalny komfort gry oraz czucie piłki. Wysoka kontrola oraz utrzymywanie napięcia to główne zalety naciągu naturalnego. Ta opcja to świetny wybór dla graczy lubiących zagrania typu slajs czy drop szot, a także dla tenisistów preferujących grę przy siatce. Ze względu na dobrą absorpcję drgań podczas uderzenia, naciąg naturalny powinien być stosowany przez zawodników cierpiących na bóle ramienia. Następny plus to zwiększona moc uderzenia poprzez elastyczne właściwości naciągu – piłka zostaje dłużej na naciągu, po czym następuje “efekt katapulty” generujący dodatkową siłę w forehandzie czy backhandzie. Naciąg naturalny nie jest niestety cudownym środkiem do osiągania sukcesów, ponieważ możemy doszukać się też wielu wad. Po pierwsze, żywotność nie jest zbyt długa, dlatego zawodnicy, którym często pękają naciągi nie powinni nastawiać się na tę opcję. Po drugie, poprzez swoją elastyczność utrudnia nadanie większej rotacji, dlatego nie jest polecany dla osób charakteryzujących się “hiszpańską” szkołą. Dodatkowo, wysoka cena sięgająca 50-120 zł za sztukę to skuteczny odstraszacz dla zwykłego średnio-zaawansowanego gracza.

NACIĄG SYNTETYCZNY

Oferuje szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o specyfikację naciągu. Ten naciąg charakteryzuje niska cena, dlatego jest to bardzo dobra opcja dla osób zaczynających przygodę z tenisem, także dla tenisistów, którzy nie są wybredni, jeżeli chodzi o tzw. drut. Całkiem niezła wytrzymałość to zdecydowany plus, natomiast mniejsze wybaczanie niedokładnych uderzeń w porównaniu do poliestrowego naciągu to powód, dlaczego wielu tenisistów wybiera ten drugi wariant.

NACIĄG SYNTETYCZNY Z KONSTRUKCJĄ WIELOWŁÓKNOWĄ

Dużo tańszy zamiennik naciągu naturalnego. Lepszy komfort uderzeń oraz niższa cena w porównaniu do naturalnego naciągu to pozytywne strony tego naciągu. Jego naturalna właściwość korzystnie wpływa na wibracje, co znacząco odciąża ramię oraz nadgarstek, dzięki czemu minimalizuje ryzyko nieprzyjemnej kontuzji. Niska wytrzymałość to zdecydowany minus, który często decyduje o wyborze innego naciągu niż ten.

NACIĄG POLIESTROWY

Trwałość to główna zaleta naciągów typu poliester. Sztywność naciągu pomaga w osiągnięciu większej rotacji uderzenia, co korzystnie wpływa na kontrolę. Polecany dla osób dobrze grających, ze względu na potrzebę przyspieszenia rakiety w celu uzyskania odpowiedniej rotacji i siły. Brak umiejętności może spowodować uczucie gry “deską” ze względu na małą elastyczność naciągu. Dość poważną wadą tego typu naciągów jest dość szybki spadek naprężenia naciągu, co może niekorzystnie wpłynąć na kontrolę piłki, a także powodować kontuzje ramion.

NACIĄG HYBRYDOWY

Złożony jest z dwóch różnych naciągów. Struny pionowe są bardziej narażone na pęknięcie, dlatego użycie naciągu poliestrowego jako bazy to dobra opcja, by przedłużyć żywotność naciągu. Struny poziome to zdecydowanie lepsza opcja dla naturalnego/nylonowego naciągu, który zapewni potrzebną kontrolę i czucie. Wybór naciągu jest sprawą indywidualną, warto poradzić się w profesjonalnym serwisie i przetestować kilka zanim znajdzie się ten odpowiedni dla siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl